MAKARON NASIL YAPILIR

Anasayfa » Temel Bilgiler »MAKARON NASIL YAPILIR
MAKARON NASIL YAPILIR

1-Özellikle silikon kalıp kullanmanızı öneririm. Makaron silikon kalıbınız yoksa pişirme kağıdına kurabiye kalıbıyla 3 cm yuvarlaklar çizmenizi öneririm. Böylelikle makaronlarınız aynı boyda olacaktır.
2-Mümkünse bir mutfak saati kullanmanızı öneririm. Makaron pişirirken saat çok önemli, pişirme süresini geçirmemenizi tavsiye ederim. Az pişirirseniz yapış yapış olacaktır. Ya da çok pişirirseniz çatlıyacak ya da kurabiye olacaktır.
3-Eğer daha renkli makaron yapmak istiyorsanız jel gıda boyası kullanmanızı öneririm.
4-Makaronlara ıslak birşey koymamanızı öneririm. Mesela limon kabuğu rendesini kurutulmuş olmasına dikkat etmeliyiz.
5-Yumurta aklarını çırparken mikser ayarını sabit tutarak ve yüksek devirde karıştırın. Eğer el mikseri kullanıyorsanız tek yöne çevirerek karıştırın.
6-Kuru malzemeleri spatula yardımıyla tek yöne olacak şekilde yavaşça karıştırın. Fazla karıştırmamaya özen gösterin.
7-Makaron yapmadan önce muffak terazizi almanızı öneririm.
8-Makaron yapmadan önce özellikle yumurtayı 1 saat önceden buzdolabından çıkartmanızı tavsiye ederim. Tüm kullanacağınız malzemeler oda sıcaklığında olmalıdır.
9-Makoronu silikon kalıba veya pişirme kağıdının üzerine koyduktan sonra 1 saat oda sıcaklığında bekletmeniz gerekir. Makoronun üzeri kabuk bağlıyacaktır. Kabuk bağlamasına özen gösterin.
10-Oda ısısı çok önemlidir. 2 açık cam arasında ya da ani ısı değişimi olmamalıdır.
11-Makaron piştikten sonra yerinden oynatmadan soğumaya bırakın. Aksi halde parçalanır, dağılır veya kırılır.
12-Makaron kremasını krema poşetine koyduktan sonra buzdolabında bekletin. Kullanacağınız zaman 10 dakika önceden buzdolabından çıkartın.