Malzemeler

6 adet yumurta sarısı
4 su bardağı şekersiz krema ( 1lt )
1/2 su bardağı pudra şekeri
1 dal vanilya çubuğu
3 çorba kaşığı vanilya çubuğu

Tarifler

1-Fırını 150 derecede ısıtın. Sufle kalıplarını yağlayın ve fırın tepsisine koyun.
2-Bir tencereye şekersiz kremayı koyun. Bir bıçakla vanilya çubuğunu ortadan ikiye kesin. Bıçağın tersiyle vanilya çubuğunun içinde ki özü çıkarın. Şekersiz kremanın içine atın. Vanilya çubuğunu da kremanın içine atın. Orta ateşte krema kaynıyana kadar karıştırın. Kremayı ocaktan alın. Kremanın içinde ki vanilya çubuğunu atın. Soğumaya bırakın.
3-El çırpıcısıyla yumurta sarısını karıştırın. Pudra şekerini en az 2-3 aşamada koyarak karıştırın. Bir taraftan da el çırpıcını kapatmadan çırpın. Kremayı da en az 2-3 aşamada koyun ve karıştırın. Tel süzgeçten geçirin.
4-Karışımı eşit şekilde kalıplara koyun. Fırın tepsisine kalıpların yarısına gelecek şekilde kaynar su koyun. 35-40 dakika pişirin. Bir kürdan yardımıyla pişip pişmediğini kontrol edin. Kürdan kuruysa pişmiş demektir. Her fırın farklı özelliklere sahiptir. Kontrol etmenizi tavsiye ediyorum. Kalıpları suyun içinden çıkarın. Soğumaya bırakın. Buzdolabına koyun. Ben bir gece önceden yapmanızı öneriyorum. Aceleniz varsa en az 4 saat buzdolabında dinlenmesini tavsiye ediyorum.
5-Servis yapmadan önce esmer şekeri crem brule'nin üzerine serpiştirin. Isıtılmış fırına crem brule'leri koyun, şeker karamelleşinceye kadar pişirin. Pürmüz varsa onunla da şekeri karamelleştirebilirsiniz.
6-Crem brule'nin yanına vişne sos koyarak servis yapabilirsiniz.