Malzemeler

160 gr un
150 gr soğuk kup şeklinde doğranmış tereyağ
80 gr iri çekilmiş ceviz
80 gr toz şeker
ÜSTÜ İÇİN LİMONLU SOS
2 adet yumurta
1 adet yumurta sarısı
2 adet limon kabuğu rendesi
1/2 limon suyu
100 gr krema
100 gr toz şeker
3 çorba kaşığı buğday unu
VİŞNE SOS
500 gr taze çekirdekleri çıkarılmış vişne veya
dondurulmuş vişne
3 çorba kaşığı pudra şekeri
1 çay kaşığı limon suyu
1 tatlı kaşığı buğday nişastası
 

Tarifler

1-Elenmiş un, toz şeker, iri çekilmiş cevizi, tereyağ ile karıştırın. ( 20cmX26cm ) tart kalıbını yağlayın ve unlayın. Hamuru tart kalıbına yerleştirin ve kabarmaması için çatalla iz yapın. Buzdolabına 30 dakika koyun.
2-Fırını 180 derecede ısıtın. 20-25 dakika pişirin. Soğumaya bırakın.
3-ÜSTÜ İÇİN LİMONLU SOS: Kaynatılmış olan su dolu bir tencerenin üzerine, çırpma kabı koyun. Çırpma kabını suya değmiyecek bir şekilde yerleştirin. Elektrikli mikserde yumurta ve şekeri yoğunlaşana kadar çırpın. Limon kabuğu rendesi, limon suyu, krema ve beyaz unu ilave edin. En son file bademi koyun. Hepsini spatula yardımıyla karıştırın. Tartın üzerine koyun.
4-160 derecelik fırında 15-20 dakika pişirin. Soğumaya bırakın. Buzdolabında 5-6 saat dinlendirin.
5-VİŞNE SOS: Çekirdekleri çıkarılmış vişneleri, limon suyu ve pudra şekeriyle tencereye koyun. Vişnelerin dağılmaması için yavaşça çevirin. Şeker eridikten sonra buğday nişastasını koyun, yavaşça çevirerek 1-2 dakika pişirin. Vişne sosun kıvam aldığını göreceksiniz. Ocağın altını kapatın, soğumaya bırakın. Eğer dondurulmuş vişne kullanacaksanız, önce vişnelerin erimesini bekleyin sonra diğer malzemeleri koymanızı tavsiye ederim. Buzdolabında en az 2-3 saat soğumasını tavsiye ederim.
6-Servis yapmadan önce tartı dilimleyin. Dilimlenmiş tartı vişne sosla servis yapın.