Malzemeler

160 gr un
150 gr soğuk kup şeklinde doğranmış tereyağ
80 gr ayıklanmış iri çekilmiş çiğ badem
80 gr toz şeker
ÜSTÜ İÇİN LİMONLU SOS
2 adet yumurta
1 adet yumurta sarısı
2 adet limon kabuğu rendesi
1/2 limon suyu
100 gr krema
100 gr toz şeker
3 çorba kaşığı buğday unu
SÜSLEME
2 tatlı kaşığı vanilya tozu
BADEMLİ DONDURMA
500 gr organik süt
1 adet çubuk vanilya
4 adet yumurta sarısı
150 gr toz şeker
250 gr şekersiz krema
1 su bardağı ayıklanmış kavrulmuş iri dövülmüş badem
 

Tarifler

1-BADEMLİ DONDURMA: 1-Vanilya çubuğunu boylamasına kesin, bir bıçak yardımıyla, bıçağın tersiyle, içinde ki özü kazıyın. Çelik bir tencerede organik süt, krema ve vanilyayı çırpma teliyle orta ateşte karıştırarak kaynatın.
2-Süt karışımını tel süzgeçten geçirin. Mikser kabında yumurta sarısı ve toz şekeri beyazlıyana kadar çırpın. Sütlü karışımı bir kaşık yardımıyla yumurtalı karışıma azar azar ilave ederek karıştırın.
3-Karışımı tekrar tencereye alın ve kısık ateşte çırpma teli ile sürekli karıştın. Karışım katılaşmadan biraz koyulaşınca ocaktan alın. Çok hafif kremamsı gibi olacak.
4-Bu işlemi isterseniz benmari usulüde yapabilirsiniz. Yumutanın pişmemesi için ben soğuturken de çırpma teliyle çırparak soğutuyorum.
5-Dondurma karışımını oda sıcaklığında cam bir kabta soğumaya bırakın. Soğumuş dondurmayı ağzı kapaklı buzdolabı kabına koyun.
6-Bir gün buzdolabında bekletin. 24 saat derin dondurucuda beklettiğiniz dondurma makinanızı çalıştırın. Dondurma karışımını dondurma makinasına koyun.
7-Kıvam alana kadar 20 dakika çalıştırın. Ayıklanmış kavrulmuş iri dövülmüş bademi ilave edin. Dondurma makinasını 2 dakika daha karıştırın. Dondurma makinanız yoksa derin dondurucuya koyduğunuz dondurmayı 1 saatte bir çıkarın ve bir kaşık veya çatal yardımıyla karıştırın. 4-5 sefer aynı işlemi tekrarlayın. Gün içinde dondurma hazır olacaktır.
8-Dondurmayı plastik bir spatula yardımıyla ağzı kapaklı plastik bir kaba koyun. Cam bir kap tavsiye etmiyorum.
9-LİMONLU TART: Elenmiş un, toz şeker, ayıklanmış iri çekilmiş bademi, tereyağ ile karıştırın. ( 20cmX26cm ) tart kalıbını yağlayın ve unlayın. Hamuru tart kalıbına yerleştirin ve kabarmaması için çatalla iz yapın. Buzdolabına 30 dakika koyun.
10-Fırını 180 derecede ısıtın. 20-25 dakika pişirin. Soğumaya bırakın.
11-ÜSTÜ İÇİN LİMONLU SOS: Kaynatılmış olan su dolu bir tencerenin üzerine, çırpma kabı koyun. Çırpma kabını suya değmiyecek bir şekilde yerleştirin. Elektrikli mikserde yumurta ve şekeri yoğunlaşana kadar çırpın. Limon kabuğu rendesi, limon suyu, krema ve buğday unu ilave edin. En son file bademi koyun. Hepsini spatula yardımıyla karıştırın. Tartın üzerine koyun.
12-160 derecelik fırında 15-20 dakika pişirin. Soğumaya bırakın. Buzdolabında 5-6 saat dinlendirin.
13-Servis yapmadan önce limonlu tartı dilimleyin. Bir top bademli dondurma ile servis yapın.