Malzemeler

1 kilo taze siyah üzüm
3 lt temiz içme suyu
1 tatlı kaşığı organik pekmez
1 tatlı kaşığı kaya tuzu
 

Tarifler

1-Üzümleri çok iyi yıkayın ve kurulayın. Büyük kavanoza 3 lt suya kaya tuzunu koyun ve tuz eriyene kadar karıştırın. Organik pekmezi ilave edin ve tekrar karıştırın. Üzümleri saplarından ayırın ve suyun içine koyun.
2-Kavanozun üzerine temiz üç-dört kat tülbent koyun. Kenarlarını paket ip ile bağlayın veya paket lastiği takın. Sineklerin ve tozun girmemesi için, sıkıca tülbenti bağlayın.
3-Kavanozu karanlık bir odaya koyun. Oda sıcaklığının en az 18 derece ile 25 derece olmasına dikkat edin.
4-Meyveleri yıkadıktan ve kuruladıktan sonra en az 2 saat bekletin. Sirke anası çok daha kolay oluşacaktır.
5-Kavanozun kenarlarını temiz bir bezle örtün.
6-Her gün veya gün aşırı kavanozu hafifçe çalkalamanızı öneririm.
7-Oda sıcaklığı artıkça sirkeniz daha çabuk olacaktır.
8-2 hafta ila 4 hafta arasında sirkenin üzerinde beyazımsı sirke anası oluşacaktır. Sirke gibi kokmaya başladığında sirkeniz olmuş demektir.
9-Geniş bir kasenin üzerine tel süzgeç koyun. Üzerine tülbent koyun. Üzüm sirkenizi süzün. Kullanacağınız cam şişelere bir huni yardımıyla yerleştirin. Buzdolabına koyun. Unutmayı ki sirke durdukça güzelleşecektir. En az 2-3 ay buzdolabında durmasını tavsiye ederim.
10-Ben nohut, bulgur, tere kullanmıyorum. Koku yapıyor. Ben tavsiye etmiyorum. Bazı tariflerde sirke kullanılıyor. Ben bunu da tavsiye etmiyorum. Çok kaliteli bir sirke kullanmanızı veya kendi yaptığınız katkısız sirkeyi 2-3 çorba kaşığı koyabilirsiniz.
11-Sirke yaparken cam kavanoz kullanmanızı tavsiye ediyorum. Sirke saklarken de lt'lik cam şişelerde saklamanızı tavsiye ediyorum.