Malzemeler

350- 400 gr buğday unu
15 gr kuru maya veya 25 gr yaş maya
1 çay kaşığı tuz
1/2 çay kaşığı toz şeker
1 su bardağı ılık su-250 ml ılık su
 

Tarifler

1-Orta boy, çukur cam bir kaba sıcak su gezdirerek ısıtın ve suyu dökün. Kasenin içine, kuru mayayı ve şekeri koyun ve ılık su ile çatalla eriyene kadar karıştırın. 5-10 dakika maya köpürene kadar bekleyin.
2-Mayanın içine, buğday ununun önce 3/1 birini koyun ve tahta kaşıkla karıştırın. Mikserde yapıyorsanız hamur karıştırma aparatını takın. Tuzu ilave edin, buğday ununun diğer 3/1'ni koyun tekrar karıştırın. Arada hamurun kıvamına elinizle bakın. Hamur ıslak değil nemli elinize yapışmıyorsa pizza hamuru olmuş demektir. Pizza hamuru kasenin kenarlarından ayrılmaya başladığında da pizza hamurunun olduğunu anlıyabilirsiniz.
3-Un serptiğiniz mutfak tezgahına hamuru alın. Elinizle hamuru kenarlardan ortaya doğru yoğurun. Hamuru top haline getirin. Temiz bir kaseyi yağlayın, top haline getirdiğiniz hamuru kasenin içine koyun. Kasenin üzerini streçleyin. Temiz bir havluya sarın. Sıcak bir yerde, hamurun hacmi 2 katına çıkana kadar 50-60 dakika bekleyin.  Kullandığınız mayanın kalitesine göre hamurun hacmi 2 katına çıkacaktır. Sıcak bir yeriniz yoksa önceden fırını 10 dakika çalıştırıp kapatın. Pizza hamuru kabarana kadar fırında bekletin. Hamurun kıvamına gelip gelmediğini anlamak için hamuru parmağınızla bastırın oyuklar olduğu gibi kalıyorsa pizza hamuru olmuş demektir.
4-Hamurun içinde ki havayı almak için yumruğunuzla bastırın ve 1-2 dakika yoğurun.
5-İki orta boy pizza yapmak için hamuru ikiye ayırın. 4 küçük boy pizza ( 25 cm genişliğinde ) yapmak için hamuru 4'de bölün. Ben 3'e böldüm, 32 cm genişliğinde pizza yaptım. Hamurları top haline getirin. Hamur topunu unlanmış tezgaha alın. Oklava yardımıyla 5-6 mm kalınlığında açın. Ben pizza tepsisinde yaptım, pizza tepsisini önceden yağlayın. Fırın tepsisinde yapacaksanız, fırın tepsisine pişirme kağıdı koymanızı tavsiye ediyorum. Pizza hamurunu tepsiye alırken hamuru oklavaya sarıp tepsiye yerleştirin.
6-Pizza kenarlarını biraz kalınlaştırarak yerleştirin. Pizza hamuru hazırdır. Hemen kullanmıyacağınız pizza hamurunu,  üzerine pizza malzemelerini koymadan ve 6. basamaktan sonraki haliyle derin dondurucuya üzerine malzeme koymadan koyabilirsiniz.