Malzemeler

230 gr buğday unu
1/2 çay kaşığı tuz
170 gr küçük parçalar halinde kesilmiş soğuk tereyağ
2-3 çorba kaşığı soğuk su
ELMALI HARÇ
2 adet elma
1 çay kaşığı toz tarçın
3 çorba kaşığı dövülmüş ceviz içi
4-5 çorba kaşığı pudra şekeri
1 adet limon kabuğu rendesi
3-4 çorba kaşığı süt üzerine sürmek için
SÜSLEME
2-3 çorba kaşığı pudra şekeri
 

Tarifler

1-Küçük pay kalıbını yağlayın ve unlayın.
2-PAY HAMURU: Elenmiş buğday unu ve tuzu; küçük parçalar halinde kesilmiş soğuk tereyağ ile mutfak robotunda karıştırın. Ekmek kırıntısı kıvamına geline, soğuk suyu ilave edin. Unlanmış mutfak tezgahına pay hamurunu koyun.
3-Hamuru streçleyip folyaya sarın. Buzdolabında 30 dakika dinlendirin. Hamurun yarısını 5 mm kalınlığında açın. Kenarları tırtıllı bir kurabiye kalıbıyla 8 cm çapında daireler kesin. Pay kalıbına yerleştirin. Fırını 180 derecede ısıtın.
4-İÇ MALZEME: Kısık ateşte pudra şekeri, toz tarçın, ve dövülmüş cevizi karıştırın. Ocağın altını kapatın. Kabuğu soyulmuş rendelenmiş elmaları ilave edin ve karıştırın. Soğumaya bırakın. Elmalı karışımı pay hamurunun ortasına bir kaşık yardımıyla yerleştirin.
5-Kalan pay hamurunu da 5 mm kalında açın ve kenarları tırtıllı kurabiye hamuruyla 6 cm çapında daireler kesin. Elmalı karışımın üzerine yerleştirin.
6-Her bir payın üstüne buhar çıkışını sağlamak için birer küçük delik açın. Bir fırça yardımıyla her bir payın üzerine süt sürün.
7-Üzeri esmerleşene kadar önceden ısıtılmış fırında 25-30 dakika pişirin. Soğumaya bırakın. Payların üzerine elenmiş pudra şekeri dökün, vanilyalı dondurma ile servis yapın.