Malzemeler

300 gr buğday unu
300 gr pudra şekeri
2 tatlı kaşığı kabartma tozu
125 gr tereyağ oda sıcaklığında
5 adet yumurta oda sıcaklığında
1/2 çay kaşığı tuz
3 çorba kaşığı portakal kabuğu rendesi
1 adet limon kabuğu rendesi
1 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu
1 çorba kaşığı limon suyu
2 çorba kaşığı kakao
SÜSLEME
200 gr krema
2 çorba kaşığı pudra şekeri
1 çorba kaşığı renkli pasta süslemesi
1 çorba kaşığı bonbon çikolata
14 adet kedi dili
doğum günü için renkli kurdela
 

Tarifler

1-Fırını 170 derecede ısıtın. 15 cm genişliğinde 9 cm yükseklğinde 2 adet yuvarlak büyük muffin-cupcake kek kalıbını yağlayın.
2-Bir kapta kuru malzemeleri, elenmiş buğday unu, tuz, kakao ve kabartma tozunu karıştırın.
4-Mikserde küp şeklinde doğranmış tereyağı ve pudra şekerini krema kıvamına gelene kadar çırpın. Yumurtaları teker teker ilave edin karıştırın.
5-Portakal suyunu ve limon suyunu ilave edin. Limon kabuğu rendesi ve portakal kabuğu rendesini koyun. Mikserin devrini düşürerek, en az 3 aşamada kuru malzemeleri ekleyin ve karıştırın.
6-Kek kalıbına hamur karışımını koyun. 45-50 dakika pişirin. Bir kürdan yardımıyla pişip pişmediğini kontrol edin. Kürdan kuruysa pişmiş demektir. Soğumaya bırakın.
7-SÜSLEME: Kremayı pudra şekeri ile çırpın. Krema hacimleşinceye kadar çırpın. Cupcake alt tabanının etrafına ince bir tabaka halinde krema sürün. Kedi dilini krema ile yapıştırarak yerleştirin. Kedi dilinin açılmaması için, doğum günü kurdelası ile bağlayın.
8-Cupcake üzerine kremayı bir kaşık yardıyla koyun. Kremaya şekil verin. Üzerine renkli pasta süslemesi koyun. Üzerine bonbon çikolata koyun.