Malzemeler

PANDİSPANYA
300 gr buğday unu veya
300 gr sade kek un
2 çay kaşığı kabartma tozu ( buğday unu kullanıyorsanız )
220 gr toz şeker
50 gr tereyağ
6 adet yumurta
1 adet limon kabuğu rendesi
1-2 çorba kaşığı limon suyu
1 çay kaşığı vanilya özü
KREMA
500 gr krema
50 gr pudra şekeri
50 gr süt
SÜSLEME
1 kilo çilek

Tarifler

1-PANDİSPANYA: Fırını 180 derecede ısıtın. 20 cm genişliğinde pasta kalıbının içine pişirme kağıdı serin ve sadece alt zemini yağlayın. Kalıbın kenarlarını yağlamamaya özen gösterin.
2-Yumurtaları ve şekeri 5-10 dakika hacimleşinceye kadar çırpın. Eritilmiş tereyağ, vanilya özü, limon kabuğu rendesi ve limon suyunu ilave edin. Elenmiş sade unu koyun ve 2 dakika daha çırpın.
3-Karışımı pasta kalıbına koyun. 35-40 dakika pişirin. Tel ızgaranın üzerinde soğumaya bırakın. Pandispanyanızı bir gün önceden yapmanızı öneririm. Pandispanyayı pişirirken fırının kapağını açmamaya özen gösterin.
4-Pandisranyayı yatay olarak uzun ekmek bıçağı ile veya tel pasta kesiciyle 2 eşit parçaya kesin. Ben bu pastayı yaparken 1.5 pandispanya kullandım. Pandispanyanızı isterseniz 3 eşit parçaya kesin ya da benim gibi pastanızı 1,5 pandispanyadan ( 3 kat ) yapabilirsiniz.
5-KREMA: Sütü fırça yardımıyla pandispanyaların üzerine sürün. Krema ve pudra şekerini katılaşıncaya kadar çırpın. Dilimlenmiş pandispanyaların arasına, kremayı sürün. Üzerlerine ikiye bölünmüş çilekleri yerleştirin.
6-SÜSLEME: Pastanın üzerine ve kenarlarına kremayı sürün. Kremayı pastanın üzerine koyarken, metal kaşık yardımıyla, gel git hareketleriyle doğal bir görüntü verin. İkiye kesilmiş çileklerin yarısını pastanın kenarlarına yerleştirin. Pastanın üzerine, ikiye kesilmiş çilekleri, birbirinden ayırmadan, pastanın üzerine yerleştirin.
7-Pastayı aynı gün içinde tüketmenizi öneririm.