Malzemeler

PANDİSPANYA
300 gr buğday unu+2 çay kaşığı kabartma tozu veya
300 gr sade kek un
220 gr toz şeker
50 gr tereyağ
5 adet yumurta
2 çorba kaşığı kakao
KREMA
500 gr kestane püresi
100 gr krema
50 gr damla çikolata
50 gr süt
DIŞ SÜSLEME
100 gr rendelenmiş bitter çikolata (kuvertür )
100 gr eritilmiş bitter çikolata
100 gr krema

Tarifler

1-PANDİSPANYA: Fırını 180 derecede ısıtın. 20 cm genişliğinde pasta kalıbının içine pişirme kağıdı serin ve yağlayın.
2-Yumurtaları ve şekeri 5-10 dakika hacimleşinceye kadar çırpın. Eritilmiş tereyağını ilave edin. Elenmiş sade kek un ve kakaoyu koyun ve 2 dakika daha çırpın. Buğday unu kullanacaksanız 2 çay kaşığı kabartma tozu koyun.
3-Karışımı pasta kalıbına koyun. 35-40 dakika pişirin. Tel ızgaranın üzerinde soğumaya bırakın. Pandispanyanızı bir gün önceden yapmanızı öneririm.
4-Pandispanyayı yatay olarak uzun ekmek bıçağı ile veya tel pasta kesiciyle 2 eşit parçaya kesin.
5-KREMA: Sütü fırça yardımıyla pandispanyaların üzerine sürün. Kestane püresini krema ile karıştırın. Dilimlenmiş pandispanya arasına, kremalı kestane püresini koyun ve damla çikolataları koyun.
6-DIŞ SÜSLEME: Eritilmiş bitter çikolatayı, krema ile karıştırın. Pastanın üzerine düzgün bir şekilde sürün ve soğumaya bırakın. Pastanın üzerine, rendelenmiş bitter çikolatayı metal kaşık yardımıyla koyun. Çikolatayı rendelemek için, yuvarlak metal bir kalıp kullanın. Çikolatanızı rendelerken, elinizi çikolataya temas ettirmeyin. Bitter çikolatanızı rendelemek için kuvertür çikolata kullanmanızı öneririm. Rendelemek çok daha kolay olacaktır.