Malzemeler

 
PANDİSPANYA
300 gr beyaz un veya
300 gr sade kek un
220 gr toz şeker
50 gr tuzsuz tereyağ
4 adet yumurta
2 çorba kaşığı kakao
1 çay kaşığı kabartma tozu ( sade kek un kullanmıyorsanız )
1-2 çorba kaşığı süt
1 çay kaşığı vanilya özü
KREMA
500 gr şekersiz krema
4 çorba kaşığı elenmiş pudra şekeri
2 çorba kaşığı elenmiş kakao
DIŞ MALZEME
160 gr bitter çikolata
100 gr krema
İÇ MALZEME
50 gr süt
4 çorba kaşığı damla çikolata
5 çorba kaşığı kırık badem
SÜSLEME
4 çorba kaşığı badem krokan
350 gr ganaj çikolata

Tarifler

1-BİRİNCİ PANDİSPANYA: Fırını 180 derecede ısıtın. 20 cm genişliğinde pasta kalıbının içine pişirme kağıdı koyun ve yağlayın.
2-Yumurtaları ve şekeri hacimleşinceye kadar çırpın. Tereyağını ilave edin. Elenmiş sade kek un, vanilya ve kakaoyu koyun. 2 dakika daha çırpın.
3-Karışımı pasta kalıbına koyun. 35-40 dakika pişirin. Tel ızgara üzerinde soğumaya bırakın. Pandispanyalarınızı bir gün önceden yapmanızı öneririm.
4-Pandispanyayı yatay olarak uzun ekmek bıçağı ile veya tel pasta kesiciyle 2 eşit parçaya kesin.
5-KREMA: Sütü fırça yardımıyla pandispanyaların üzerine sürün. Kremayı, pudra şekeri ve kakao ile katılaşıncaya kadar çırpın. Dilimlenmiş iki pandispanyanın arasına kakaolu kremayı sürün. Kremanın üzerine küp halinde kesilmiş portakal şekerlemesi, damla çikolata ve kırık bademi koyun. Kalan karışımı diğer küçük pandispanyanın içi için ayırın.
6-Kakaolu kremayı pastanın üzerine ve kenarlarına sürün. Pastanın kenarlarına kremayı çok sürmemeye özen gösterin. Buzdolabına en az 1 saat dinlenmesi için koyun.
7-İKİNCİ PANDİSPANYA: Ayni ölçülerde 16 veya 18 cm genişliğinde pasta kalıbına pandispanyayı yukarıdaki tarif gibi yapın.
8-DIŞ MALZEME: Kremayı kaynama noktasına geldikten sonra ocaktan alın. Parçalanmış bitter çikolatayı koyun. Karıştırarak erimesini sağlayın.  
9-SÜSLEME: Buzdolabından çıkarttığınız iki pastaya diş malzeme için hazırladığınız kremalı eritilmiş bitter çikolata dökün. Pastanın her tarafına eşit miktarda bitter çikolatayı yayın. Büyük bir pasta spatulası ile iki pastayı birleştirin.
10-Pastanın kenarlarını süslemek için benmari usulü erittiğiniz ganaj çikolatayı pişirme kağıdının üzerine spatula yardımıyla yayarak koyun. Metal veya plastik çikolata kalıbıyla çikolatanın üzerine şekil vererek donmasını sağlayın. Çikolatanın donmasını bekleyin. Resimde göründüğü gibi kesin. Pastanın kenarlarına yapıştırın.
11-Çikolatının donması için en az 1 saat buzdolabında bekletin. Pastanın en üstünü bademli krokan ile süsleyin.
12-Ganaj çikolatayı evde de benmari usulü eritilmiş bitter çikolata ile yapabilirsiniz. Ben hazır almanızı tavsiye ediyorum.