Malzemeler

PASTA YAPIMI
6 adet yumurta
3 yemek kaşığı buğday nişastası
4 yemek kaşığı buğday unu
1 su bardağı toz şeker
1 adet limon kabuğu rendesi
1/2 dal vanilya özü
1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu
2-3 çorba kaşığı şekersiz kakao
KREMA
200 ml krema
3 çorba kaşığı pudra şekeri
1/2 dal vanilya özü
1 adet limon kabuğu rendesi
2 çorba kaşığı şekersiz kakao
PASTA İÇİ
500 gr taze çilek küp şeklinde doğranmış
PASTA ÜSTÜ
10 adet bütün doğranmamış çilek
1 paket çikolatalı bonbon
 

Tarifler

1-KREMA: Şekersiz kremayı, pudra şekeri ve şekersiz kakao ile kabarana kadar çırpın. Bıçağın ters tarafıyla vanilya özünü alın. Vanilya özünü ve limon kabuğu rendesini krema karışımına koyun, tekrar karıştırın. Buzdolabına en az 1-2 saat soğuması için koyun.
2-Fırını 160 derecede ısıtın. Fırın tepsisine yağlı kağıt serin. Yağlı kağıda fırça yardımıyla eritilmiş tereyağ sürün.
3-PASTA YAPIMI: Yumurta akı beyazlıyana kadar çırpılır. Başka bir kapta yumurta sarısı toz şekerle beyazlıyana kadar çırpılır. Elenmiş buğday unu, buğday nişastası ve şekersiz kakaoyu en az 2 aşamada ilave edin. Vanilya özünü ortadan ikiye kesin. Bıçağın ters tarafıyla vanilya özünü alın. Vanilya özünü ve limon kabuğu rendesini pasta karışımına koyun. Limon suyunu koyun. Pasta karıştırıcısını veya mikseri kapatın.
4-Spatula yardımıyla kar haline gelmiş yumurta akını ilave edin. Karışıma yumurta akını iyice yedirdikten sonra, spatula yardımıyla pişirme kağıdının üzerine karışımı koyun. Önceden ısıtılmış fırında 20-25 dakika pişirin. Fazla pişirmemeye özen gösterin.
5-Fırından çıkarın ılımaya bırakın diyorum. Pasta soğumadan, pasta biraz ılıkken rulo yapmanızı tavsiye ediyorum. Pişirme kağıdı serilmiş bir yüzeye pandispanyayı koyun. Pandispanyayı pişirme kağıdı ile birlikte rulo yapın. Böylece soğumaya bırakın. Sonra pişirme kağıdını çıkarın. Önceden hazırladığınız kremayı spatula yardımıyla pastanın içine koyun. Küp şeklinde kesilmiş taze çilekleri pastanın ortasına yerleştirin. Çilekli pastayı rulo yapın. Pastanın üstüne çok ince kremayı koyun. En üstüne de çikolatalı bonbon pasta süslemesi serpiştirin.
6-Servis yapmadan önce pastayı en az 1 saat buzdolabında dinlendirin.
7-Ben kremaya az şeker koyuyorum. Siz arzu ederseniz şeker oranını kendinize göre ayarlıyabilirsiniz.