Malzemeler

180 gr buğday unu
100 gr pirinç unu
1 adet yumurta
150 gr oda ısısında tuzsuz tereyağ
100 gr pudra şekeri
1/2 çay kaşığı tuz
1 adet limon kabuğu rendesi
1 çay kaşığı vanilya özü
SÜSLEME
şeker hamuru

Tarifler

1-Fırını 160 derecede ısıtın. Fırın tepsisine yağlı kağıt koyun.
2-Elenmiş buğday unu, pirinç unu, tuz ve pudra şekerini bir kasede karıştırın. Oda sıcaklığında tuzsuz tereyağ ve yumurtayı ile koyun.
3-Limon kabuğu rendesi ve vanilya özünü ilave edin. Hamur ele yapışmayacak kıvama gelene kadar yoğurun. Limonlu kurabiye hamurunu hamur karıştırma makinasında yapabilirsiniz.. Kurabiye hamurunu streçleyin, buzdolabına 30 dakika dinlenmesi için koyun.
4-Hamuru 1 cm kalınlığında ruloyla açın. Kurabiye hamurunu pasta şeklinde kurabiye kesiciyle kesin. Fırın tepsisine kurabiye hamurlarını 3 cm aralıklarla koyun. 
5-Kurabiye hamurunu fırın tepsisinde 20 dakika bekletin. Kurabiyelerin piştikten sonra da şeklinin bozulmadığını göreceksiniz.
6-Kurabiyeleri 20-25 dakika üzerleri kızarana kadar pişirin. Izgara üstünde soğumaya bırakın.
7-SÜSLEME: Şeker Hamuru istediğiniz sertlikte değilse, pudra şekeri ekleyin, istenilen sertliği sağlayın.
8-Şeker Hamurunu kullanmadan önce, temiz bir tezgahta bir süre yoğurun. Şeker Hamurunu yoğurarak, istediğiniz, yumuşaklık ve esneklikte; kullanıma hazır hale getirin.
9-Şeker Hamurunu, normal hamur gibi merdaneyle açın. Şeker Hamurunun tezgaha yapışmaması için önceden pudra şekeri serpin.
10-Şeker Hamuru 1 cm inceliğe ulaştığında, Şeker Hamuru kalıplarıyla istediğiniz şekilleri kesin.
11-Şeker Hamurunun üzerinde kalmış pudra şekerini, çok az nemli bir fırça yardımıyla temizleyin.
12-Şeker Hamuru süslemelerini birbirine yapıştırmak için, aralarına fırça yardımıyla çok az su sürün.
13-PÜF NOKTASI: Ben kurabiyelerimi kalıpla kestikten sonra fırın tepsisinde bekletiyorum. Kurabiyelerinizin şeklinin bozulmamasını istiyorsanız, sizde benim gibi kurabiyeleri 15 dakika oda sıcaklığında bekletin.
14-Şeker hamuru tarifi ve yapımını bonbonwelt temel bilgiler bölümünde bulabilirsiniz. Şeker hamurunu evde yapmak istemiyorsanız, şeker hamurunu pasta malzemeleri satılan yerlerden satın alabilirsiniz.