Malzemeler

100 gr oda sıcaklığında tereyağ
1,5 su bardağı buğday unu
1/2 su bardağı esmer şeker
1/2 su bardağı yulaf ezmesi
1/2 su bardağı fıstık ezmesi
1 adet yumurta
2 çorba kaşığı kakao
1/2 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı vanilya özü
 

Tarifler

1-Fırını 180 derecede ısıtın. Fırın tepsisine yağlı kağıt koyun.
2-Elenmiş buğday unu, kakao ve tuzu bir kasede karıştırın. Kuru malzemeleri yumurta ve oda sıcaklığında tereyağ ile karıştırın. Esmer şeker, yulaf ezmesi, fıstık ezmesi ve vanilya özünü ilave edin. Kurabiye hamurunu ele yapışmayacak kıvama gelene kadar yoğurun. Kurabiye hamurunu hamur karıştırma makinasında yapabilirsiniz. Kurabiye hamurunu streç folyoya sarın. Buzdolabında 30 dakika bekletin.
3-Hamuru tahta ruloyla açın. 8 cm büyüklüğünde yuvarlak kurabiye kesiciyle kesin. Fırın tepsisine kurabiye hamurlarını 5 cm aralıklarla koyduktan sonra çubukları takın. Ben çubuk kurabiye kalıbıyla yapmanızı tavsiye ederim. 
4-Fıstık ezmeli yulaflı kurabiye hamurunu fırın tepsisinde 20 dakika bekletin. Fıstık ezmeli kurabiyelerin piştikten sonra da şeklinin bozulmadığını göreceksiniz.
5-Kurabiyeleri 15-20 dakika üzerleri kızarana kadar pişirin. Izgara üstünde soğumaya bırakın.
6-SÜSLEME: Şeker Hamuru istediğiniz sertlikte değilse, pudra şekeri ekleyin, istenilen sertliği sağlayın.
7-Şeker Hamurunu kullanmadan önce, temiz bir tezgahta bir süre yoğurun. Şeker Hamurunu yoğurarak, istediğiniz, yumuşaklık ve esneklikte; kullanıma hazır hale getirin.
8-Şeker Hamurunu, normal hamur gibi merdaneyle açın. Şeker Hamurunun tezgaha yapışmaması için önceden pudra şekeri serpin.
9-Şeker Hamuru 1 cm inceliğe ulaştığında, Şeker Hamuru kalıplarıyla istediğiniz şekilleri kesin.
10-Şeker Hamurunun üzerinde kalmış pudra şekerini, çok az nemli bir fırça yardımıyla temizleyin.
11-Şeker Hamuru süslemelerini birbirine yapıştırmak için, aralarına fırça yardımıyla çok az su sürün.
12-PÜF NOKTASI: Ben kurabiyelerimi kalıpla kestikten sonra fırın tepsisinde bekletiyorum. Kurabiyelerinizin şeklinin bozulmamasını istiyorsanız, sizde benim gibi kurabiyeleri 15 dakika oda sıcaklığında bekletin.
13-Şeker hamuru tarifi ve yapımını bonbonwelt temel bilgiler bölümünde bulabilirsiniz. Şeker hamurunu evde yapmak istemiyorsanız, şeker hamurunu pasta malzemeleri satılan yerlerden satın alabilirsiniz.