Malzemeler

1 büyük taze sıkılmış portakal
1 büyük portakal kabuğu şekerlemesi
100 gr kuru üzüm
100 gr organik tereyağ
150 gr pudra şekeri
80 gr ceviz iri çekilmiş
280 gr buğday unu
4 adet yumurta
1 çay kaşığı kabartma tozu
½ çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı vanilya özü
1 çay kaşığı karbonat
KREMA
2 çorba kaşığı taze sıkılmış portakal suyu
60 gr pudra şekeri
PORTAKAL ŞEKERLEMESİ
2 büyük ince dilimlenmiş portakal kabuğu
150 gr toz şeker
su
 

Tarifler

1-PORTAKAL ŞEKERLEMESİ: PORTAKAL ŞEKERLEMESİ İÇİN: Portakal kabuklarını 5 mm'lik ince şeritler halinde dilimleyin. Kabuk kenarlarında ki, beyaz zarı iyice temizleyin. Kaynamakta olan suda 10 dakika, portakal kabuklarını pişirin. Suyu dökün. Portakalların suyunu sıkın. Şekeri, portakal suyu ile kaynatın. Dilimlenmiş kabukları şerbete atın. 1 saat kısık ateşte kaynatmadan, pişirin. Portakal kabuklarını şerbetin içinde 24 saat oda sıcaklığında, bekletin. Kabukları şerbetten çıkarıp, ızgara üzerinde 2-3 saat kurumalarını bekleyin.
2-Fırını 180 derecede ısıtın. Kek kalıbını yağlayın ve unlayın. Un fazlasını kek kalıbını ters çevirerek dökün.
3-Elenmiş buğday unu, tuz, kabartma tozu ve karbonatı bir kasede karıştırın. Eritilmiş organik tereyağını, çırpılmış yumurta ile karıştırın. Kuru malzemeleri 2-3 aşamada koyun. Kuru üzümü, taze sıkılmış portakal suyu ile ıslatın. İri çekilmiş ceviz ile dilimlenmiş portakal kabuğu şekerlemesini ilave edin. Islatılmış kuru üzümü koyun ve hepsini spatula ile karıştırın.
4-Kek kalıbına koyun. Önceden ısıtılmış fırında 55-60 dakika pişirin. Pişip pişmediğini bir kürdan yardımıyla bakın. Kürdan kuruysa kek pişmiş demektir. Soğumaya bırakın.
5-Kısık ateşte portakal suyu ve pudra şekerini karıştırın ve ısıtın. Fırça yardımıyla kekin üzerine sürün. Kekin üzerine önceden hazırladığınız portakal şekerlemelerini koyun.
6-Portakal şekerlemesini bir gün önceden yapmanızı tavsiye ederim.