Malzemeler

1 kilo buğday unu veya çok amaçlı un
2 adet oda sıcaklığında yumurta
1 tatlı kaşığı tuz
1 büyük kase su
aldığı kadar un
MANTI İÇİ
1/2 kilo ince çekilmiş kıyma
2 büyük soğan
1 çay kaşığı tuz
PİŞİRME SUYU
2 ml
PUL BİBER SOS
2 tatlı kaşığı kırmızı pul biber
2 tatlı kaşığı tereyağ
SÜSLEME
500 ml yoğurt
6-7 diş sarmısak
 

Tarifler

1-MANTI İÇİ: Bir kabta ince doğranmış soğan, ince çekilmiş kıyma, tuz, kırmızı pul biber, karabiber ve suyu koyarak çatalla karıştırın.
2-Geniş bir tepsiye unu koyun. Ortasına bir çukur açın. Yumurta, tuz ve kasedeki suyun 3 de birini koyun. Hamuru yoğurmaya başlayın.
3-Suyu en az 3 aşamalı koyun. Suyu azar azar ilave edin. Hamur ele yapışmıyacak kıvama geldiğinde veya kulak memesi kıvamına geldiğinde yuvarlak bir top yapın. Hamurun kurumaması için üzerine bir bez serin. En az 30 dakika oda sıcaklığında dinlenmeye bırakın.
4-Hamurunu ceviz büyüklüğünde 6-7 parçaya ayırın. Un serpilmiş bir yüzeyde oklava yardımıyla hamuru ince bir şekilde döndürerek açın. Oklava yardımıyla hamuru 12'şer cm genişliğinde kare şeklinde enlemesine ve boylamasına kesin.
5-Bir kaşık yardımıyla hamurun içine kıymayı koyun. Hamuru önce iki ucunu kapatın, sonra diğer iki ucu birbirine yapıştırın. Bu  işlemi 2 kere tekrar edin. Yaptığınız her bir mantıyı un serpilmiş bir tepsiye koyun. Üzerini gene kurumaması için bir bezle örtün. Her bir bezeyi aynı şekilde yapın.
6-Buhar tenceresine su koyun. Suyun kaynama noktasına gelmesini bekleyin. Mantıyı tane tane üst tencere bölümüne koyun. Kaynama noktasından sonra 20 dakika pişirin. Mantının tadına bakın sonra ocağın altını kapatın.
7-Servis yapmadan önce özbek mantısının üzerine sarmısaklı yoğurt koyun üzerine pul biberli sosla süsleyebilirsiniz.
8-Özbek mantısının özelliği buharda pişirildiği için tane tane olması ve daha diri olmasıdır. Tabii ki katlama şeklide normal mantıdan farklıdır. Kalan özbek mantısını derin dondurucuda saklıyabilirsiniz.