Malzemeler

 
POĞAÇA HAMURU
1 su bardağı ılık süt
1 yemek kaşığı kuru maya
2 çorba kaşığı eritilmiş tereyağ
1 çorba kaşığı zeytinyağ
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı toz şeker
450-500 gr buğday unu
POĞAÇA İÇİ
400 gr beyaz ezine peynir
1/2 demet ince kıyılmış maydonoz
1 adet yumurta
1 çay kaşığı kırmızı pul biber
POĞAÇA ÜSTÜ
2 adet yumurta sarısı

Tarifler

1-POĞAÇA İÇİ: Çatalla ezdiğiniz beyaz peynire diğer malzemeleri koyun ve karıştırın. Üzerini streçleyip buzdolabına koyun.
2-POĞAÇA HAMURU: Orta boy, çukur cam bir kaba sıcak su gezdirerek ısıtın ve suyu dökün. Kasenin içine, kuru mayayı ve şekeri koyun ve ılık süt ile çatalla eriyene kadar karıştırın. 5-10 dakika maya köpürene kadar bekleyin.
3-Mayanın içine, buğday ununun önce 3/1 birini koyun ve tahta kaşıkla karıştırın. Mikserde yapıyorsanız hamur karıştırma aparatını takın. Tuzu ilave edin, buğday ununun diğer 3/1'ni koyun tekrar karıştırın. Arada hamurun kıvamına elinizle bakın. Hamur ıslak değil nemli elinize yapışmıyorsa poğaça hamuru olmuş demektir. Poğaça hamuru kasenin kenarlarından ayrılmaya başladığında da poğaça hamurunun olduğunu anlıyabilirsiniz.
4-Un serptiğiniz mutfak tezgahına hamuru alın. Elinizle hamuru kenarlardan ortaya doğru yoğurun. Hamuru top haline getirin. Temiz bir kaseyi yağlayın, top haline getirdiğiniz hamuru kasenin içine koyun. Kasenin üzerini streçleyin. Temiz bir havluya sarın. Sıcak bir yerde, hamurun hacmi 2 katına çıkana kadar 50-60 dakika bekleyin.  Kullandığınız mayanın kalitesine göre hamurun hacmi 2 katına çıkacaktır. Sıcak bir yeriniz yoksa önceden fırını 10 dakika çalıştırıp kapatın. Poğaça hamuru kabarana kadar fırında bekletin. Hamurun kıvamına gelip gelmediğini anlamak için hamuru parmağınızla bastırın oyuklar olduğu gibi kalıyorsa poğaça hamuru olmuş demektir.
5-Hamurun içinde ki havayı almak için yumruğunuzla bastırın ve 1-2 dakika yoğurun.
6-Poğaça hamurunu 4 eşit parçaya bölün. Elinizle unlanmış mutfak tezgahında hamurları top haline getirin. Hamurların kurumaması için üzerlerini temiz bir bezle örtün. Hamur topunu unlanmış tezgaha alın. Oklava yardımıyla 5 mm kalınlığında 29 cm genişliğinde açın. 
7-Açmış olduğunuz hamuru 4 eşit parçaya bölün. Poğaça hamurunun geniş tarafına yani daire kenarlarına beyaz peynirli harçtan koyun. Poğaça hamurunu bir bıçak yardımıyla 4 eşit uzunlukta ve kalınlıkta üçgen kenarları kesmeden kesin. Beyaz peynir koyduğunuz her bir daireyi ortaya doğru sarın. Elinizle ay çöreği şekli verin. Fırın tepsisine 5'er cm aralıklarla dizin. Üzerine bir fırça yardımıyla yumurta sarısı sürün. Fırın tepsisinde en az 20 dakika bekletin. Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırında üzeri kızarana kadar 25-30 dakika pişirin.  
8-Sıcak servis yapmanızı öneririm. Toplam 16 adet peynirli poğaça açmanız olacaktır.