Malzemeler

500 gr buğday unu
12 gr taze maya
220 ml ılık su
25 gr zeytinyağ
1-1/2 çay kaşığı tuz
120 gr zeytin ( çekirdeği çıkarılmış ve küçük kesilmiş )
1 çorba kaşığı haşhaş
1 çorba kaşığı çörek otu
 

Tarifler

1-Taze mayayı 50 ml su ile karıştırarak eritin.
2-Buğday unu ve tuzu karıştırın. Çukur açın ve içine eritilmiş taze mayayı koyun. Ortadan dışarı hareketlerle, sıvı emilene kadar karıştırın. Kalan suyu ve zeytinyağını koyun. Elde 20 dakika, mikserde 10 dakika yoğurun.
3-Nemli ve ele yapışmayan bir hamur elde edeceksiniz.Hamura yuvarlak bir form verin ve derin bir kaba koyun. Üzerini streç flimle kapatın. Normal oda ısısında 1-1,5 saat kabarması için dinlenmeye bırakın. Hamur kabarınca 1 dakika kadar yumruk darbeleriyle hamurun içindeki havayı yok edin.
4-Hamuru 2-3 dakika daha yoğurun. Zeytinleri hamurun içine koyun. Dilediğiniz şekli verin veya istediğiniz bir kalıba koyun. Tekrar dinlenmeye bırakın. Üzerine nemli bir bez koyun. 40 dakika kadar bekleyin. Hamur hacim olarak bir kat yükselmişse fırına girmeye hazırdır. Hamurun üzerine fırça yardımıyla su sürün. İsteğinize göre haşhaş ve çörekotu koyun.
5-Önceden ısıtılmış 220 derecelik fırına koyun. 20-25 dakika pişirin. Pişen ekmeği fırından çıkarttıktan sonra 1 saat altı hava alacak şekilde, tel bir ızgaranın üzerinde dinlendirin.
6-Eğer ekmeğinizi kalıpta yapacaksanız, kalıba koymadan önce yağlayın ve unlayın.
7-Pişen ekmeğin altından tok bir ses çıkmadan fırından çıkarmayın. Ekmeğinizin pişirme süresi fırından fırına değişebilir.