Malzemeler

 
350 gr un
300 gr tam buğday unu
16 gr taze maya
400 ml ılık su
150 gr çiğ kavrulmamış fındık
1-1/2 çay kaşığı tuz
2 çorba kaşığı bal
2 çorba kaşığı dövülmüş fındık ( süsleme için )
 

Tarifler

1-Taze mayayı bal ile karıştırarak eritin ve 10 dakika bekletin.
2-Unları ve tuzu karıştırın. Çukur açın ve içine eritilmiş taze maya karışımını koyun. Ortadan dışarı hareketlerle, sıvı emilene kadar karıştırın. Kalan suyu koyun. Elde 20 dakika, mikserde 10 dakika yoğurun. Gerekirse un ilave edin. Ellerinizi unlamayı unutmayın.
3-Nemli ve ele yapışmayan hamur elde edeceksiniz. Hamura yuvarlak bir form verin ve derin bir kaba koyun. Üzerini streç flim ile kapatın. Normal oda ısısında 1-1,5 saat kabarması için bırakın. Hamur kabarınca 1 dakika kadar yumruk darbeleriyle, hamurun içindeki havayı yok edin.
4-Hamuru 2-3 dakika daha yoğurun. Fındıkları hamurun içine koyun. Hamuru fazla yoğurmayın. Istediğiniz bir kalıbı yağlayın ve unlayın. Hamuru kalıba koyun. Tekrar dinlenmeye bırakın. Üzerine nemli bir bez koyun. 1 saat kadar bekleyin.Hamur hacim olarak bir kat yükselmişse fırına girmeye hazırdır. Hamurun üzerine fırça yardımıyla su sürün. Dövülmüş fındık ve tane fındık serpiştirin.
5-Önceden ısıtılmış 200 derecelik fırına koyun. 35-40 dakika pişirin. Pişen ekmeği fırından çıkarttıktan sonra 1 saat altı hava alacak şekilde tel bir ızgaranın üzerinde dinlendirin.
6-Pişen ekmeğin altından tok bir ses çıkmadan fırından çıkarmayın. Ekmeğin pişme süresi fırından fırına değişebilir.