Malzemeler

500 gr organik süt
1 adet çubuk vanilya
6 adet yumurta sarısı
150 gr toz şeker
250 gr şekersiz krema
500 gr çilek

Tarifler

1-Vanilya çubuğunu boylamasına kesin, bir bıçak yardımıyla, bıçağın tersiyle, içinde ki özü kazıyın. Çelik bir tencerede organik süt, krema ve vanilyayı çırpma teliyle orta ateşte karıştırarak kaynatın.
2-Süt karışımını tel süzgeçten geçirin. Mikser kabında yumurta sarısı ve toz şekeri beyazlıyana kadar çırpın. Sütlü karışımı bir kaşık yardımıyla yumurtalı karışıma azar azar ilave ederek karıştırın.
3-Karışımı tekrar tencereye alın ve kısık ateşte çırpma teli ile sürekli karıştın. Karışım katılaşmadan biraz koyulaşınca ocaktan alın. Çok hafif kremamsı gibi olacak.
4-Bu işlemi isterseniz benmari usulüde yapabilirsiniz. Yumutanın pişmemesi için ben soğuturken de çırpma teliyle çırparak soğutuyorum.
5-Vanilyalı dondurma karışımını oda sıcaklığında cam bir kabta soğumaya bırakın. Ağzı kapaklı buzdolabı kabına dondurma karışımını koyun. 3-4 saat buzdolabında bekletin. Dondurmayı derin dondurucuya koyun. 2 saat sonra dondurmayı derin dondurucudan çıkartın. Dondurmayı bir çatal yardımıyla karıştırın. 
6-Vanilyalı dondurmanın yarısını silikon kalıplara koyun. Yıkanmış temizlenmiş ayıklanmış çilekleri ortadan ikiye kesin.
7-Silikon kalıplara çilekleri yerleştirin. Çubukları yerlerine yerleştirin, dondurmanın tamamını doldurun. Silikon kalıbı en az 4-5 saat derin dondurucuda bekletin. Çilekli 8 adet alaska dondurmanızı servis edebilirsiniz.