Malzemeler

PORTAKAL REÇELİ
7 adet dilimlenmiş portakal kabuğu
3 adet dış kabuğu rendelenmiş portakal
2 kilo 250 gr toz şeker
1/2 limon suyu
4-5 adet limon tuzu
VANİLYALI DONDURMA TARİFİ
500 gr organik süt
1 adet çubuk vanilya
6 adet yumurta sarısı
150 gr toz şeker
250 gr şekersiz krema

Tarifler

1-PORTAKAL REÇELİ: 7 adet kalın kabuklu portakalın kabuğunu yorgan ipiyle rulo yaparak dizin.
2-Portakal kabuklarını en az 2 sefer suda pişirin ve suyu dökün. Kaynama noktasından sonra 10-15 dakika pişirin.
3-3 adet portakalın kabuğunu rendeleyip ve rendelenmiş kabuğu bir kenara koyun. Dış kabukları rendelenmiş portakalın içini de küçük küçük doğrayıp ve geniş, yüksek bir tencereye koyun.
4-Kesilmiş portakalların üzerine toz şekerini koyun ve kısık ateşte şekerin erimesini bekleyin. Portakal kabuklarını ve rendelenmiş portakal kabuğunu ilave edin. Kaynama noktasına gelene kadar arada karıştırın.
5-Üzerinde biriken köpükleri atın. 30 dakika pişmesini bekleyin. Reçelin akışkanlığı belli bir kıvama gelince önce limon suyunu, sonra da limon tuzunu koyun.
6-5 dakika daha pişirin ve soğumaya bırakın.
7-VANİLYALI DONDURMA TARİFİ: Vanilya çubuğunu boylamasına kesin, bir bıçak yardımıyla, bıçağın tersiyle, içinde ki özü kazıyın. Çelik bir tencerede organik süt, krema ve vanilyayı çırpma teliyle orta ateşte karıştırarak kaynatın.
8-Süt karışımını tel süzgeçten geçirin. Mikser kabında yumurta sarısı ve toz şekeri beyazlıyana kadar çırpın. Sütlü karışımı bir kaşık yardımıyla yumurtalı karışıma azar azar ilave ederek karıştırın.
9-Karışımı tekrar tencereye alın ve kısık ateşte çırpma teli ile sürekli karıştın. Karışım katılaşmadan biraz koyulaşınca ocaktan alın. Çok hafif kremamsı gibi olacak.
10-Bu işlemi isterseniz benmary usulüde yapabilirsiniz. Yumutanın pişmemesi için ben soğuturken de çırpma teliyle çırparak soğutuyorum.
11-Vanilyalı dondurma karışımını oda sıcaklığında cam bir kabta soğumaya bırakın. Ağzı kapaklı buzdolabı kabına dondurma karışımını koyun.
12-Bir gün buzdolabında bekletin. 24 saat derin dondurucuda beklettiğiniz dondurma makinanızı çalıştırın. Dondurma karışımını dondurma makinasına koyun.
13-Kıvam alana kadar 20 dakika çalıştırın.
14-Vanilyalı dondurmayı ben silikon muffin kalıplarına koydum. Servis yaparken çok kolay oluyor.
15-Dondurma makinanız yoksa derin dondurucuya koyduğunuz vanilyalı dondurmayı dikdörtgen silikon bir kalıba koyun. 1 saatte bir çıkarın ve bir kaşık veya çatal yardımıyla karıştırın. Dondurmanız gün içinde hazır olacaktır. 
16-Ben dondurmayı çok şekerli sevmiyorum. Toz şekeri isteyinize göre ayarlayabilirsiniz.
17-Vanilyalı dondurmayı silikon kalıptan çıkartın. Üzerine portakal reçeli koyun. Portakal reçelini pürmüz çakmakla ile yakın. Hemen servis yapın.