Malzemeler

VANİLYALI DONDURMA TARİFİ
500 gr organik süt
1 adet çubuk vanilya
4 adet yumurta sarısı
120 gr toz şeker
250 gr şekersiz krema
ÇİKOLATALI DONDURMA TARİFİ
çikolatalı dondurma tarifini dondurma bölümünde bulabilirsiniz
SÜSLEME
10 adet truff çikolata
 

Tarifler

1-VANİLYALI DONDURMA: Vanilya çubuğunu boylamasına kesin, bir bıçak yardımıyla, bıçağın tersiyle, içinde ki özü kazıyın. Çelik bir tencerede organik süt, krema ve vanilyayı çırpma teliyle orta ateşte karıştırarak kaynatın.
2-Süt karışımını tel süzgeçten geçirin. Mikser kabında yumurta sarısı ve toz şekeri beyazlıyana kadar çırpın. Sütlü karışımı bir kaşık yardımıyla yumurtalı karışıma azar azar ilave ederek karıştırın.
3-Karışımı tekrar tencereye alın ve kısık ateşte çırpma teli ile sürekli karıştın. Karışım katılaşmadan biraz koyulaşınca ocaktan alın. Çok hafif kremamsı gibi olacak.
4-Bu işlemi isterseniz benmary usulüde yapabilirsiniz. Yumutanın pişmemesi için ben soğuturken de çırpma teliyle çırparak soğutuyorum.
5-Vanilyalı dondurma karışımını oda sıcaklığında cam bir kabta soğumaya bırakın. Ağzı kapaklı buzdolabı kabına dondurma karışımını koyun.
6-Bir gün buzdolabında bekletin. 24 saat derin dondurucuda beklettiğiniz dondurma makinanızı çalıştırın. Dondurma karışımını dondurma makinasına koyun.
7-Kıvam alana kadar 20 dakika çalıştırın.
8-Dondurmayı plastik bir spatula yardımıyla ağzı kapaklı plastik bir kaba koyun. Dondurmayı derin dondurucuda -18 derecede muhafaza edin.
9-DONDURMALI PASTA ALT TABANI-10 cm genişliğinde 5-6 cm yüksekliğinde kalp şeklinde kalıbın altına pişirme kağıdı koyun.
10-ÇİKOLATALI DONDURMA: Derin dondurucudan çıkarmış olduğunuz çikolatalı dondurmayı 5-10 dakika çözülmesi için bekletin. Kalıbın yarısına kadar çikolatalı dondurma koyun. Donması için derin dondurucuya koyun. 3 saat dondurmanın donmasını bekleyin. 
11-VANİLYALI DONDURMA-Derin dondurucudan çıkartılan vanilyalı dondurmayı 5-10 dakika oda sıcaklığında çözülmesi için bekletin. Derin dondurucudan çıkarttığınız çikolatalı dondurmanın üzerine vanilyalı dondurmayı koyun. Donması için derin dondurucuya koyun. 3-4 saat donmasını bekleyin. 
12-Servis yapmadan önce, dondurmalı pastanın üzerini de çikolata truff taneleriyle süsleyin.  Çikolatalı truffle tarifini çikolatalar bölümünde bulabilirsiniz.