Malzemeler

500 gr organik süt
1 dal taze vanilya çubuğu
6 adet yumurta sarısı
150 gr toz şeker
250 gr şekersiz krema
1 su bardağı iri dövülmüş ceviz
PRALİN
1 su bardağı toz şeker
2 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyu
 

Tarifler

1-Vanilya çubuğunu boylamasına kesin, bir bıçak yardımıyla, bıçağın tersiyle, içinde ki özü kazıyın. Çelik bir tencerede organik süt, krema ve vanilyayı çırpma teliyle orta ateşte karıştırarak kaynatın.
2-Süt karışımını tel süzgeçten geçirin. Mikser kabında yumurta sarısı ve toz şekeri beyazlıyana kadar çırpın. Sütlü karışımı bir kaşık yardımıyla yumurtalı karışıma azar azar ilave ederek karıştırın.
3-Karışımı tekrar tencereye alın ve kısık ateşte çırpma teli ile sürekli karıştın. Karışım katılaşmadan biraz koyulaşınca ocaktan alın. Çok hafif kremamsı gibi olacak.
4-Bu işlemi isterseniz benmari usulüde yapabilirsiniz. Yumutanın pişmemesi için ben soğuturken de çırpma teliyle çırparak soğutuyorum.
5-Dondurma karışımını oda sıcaklığında cam bir kabta soğumaya bırakın. Soğumuş dondurmayı ağzı kapaklı buzdolabı kabına koyun.
6-Bir gün buzdolabında bekletin. 24 saat derin dondurucuda beklettiğiniz dondurma makinanızı çalıştırın. Dondurma karışımını dondurma makinasına koyun.
7-Kıvam alana kadar 20 dakika çalıştırın. İri dövülmüş cevizi ilave edin. Dondurma makinasını 2 dakika daha karıştırın. Dondurma makinanız yoksa derin dondurucuya koyduğunuz dondurmayı 1 saatte bir çıkarın ve bir kaşık veya çatal yardımıyla karıştırın. 5-6 sefer aynı işlemi tekrarlayın. Gün içinde dondurma hazır olacaktır.
8-Dondurmayı plastik bir spatula yardımıyla ağzı kapaklı plastik bir kaba koyun. Cam bir kap tavsiye etmiyorum.
9-Dondurmayı servis yapmadan 10-15 dakika önce derin dondurucudan çıkarın.
10-PRALİN: Çelik bir tencereye toz şeker ve limon suyunu koyun. Orta ateşte şekeri karamelize edin. Pişirme kağıdının üzerine erimiş şekeri bir kaşık ve bıçak yardımıyla gelişigüzel yayın. Şeker ılıkken şekil verebilirsiniz ya da tamamen şekerin soğumasını bekleyin. İsteğinize göre parçalara ayırın. Dondurmanın üzerine koyun servis yapın.