Malzemeler

PANDİSPANYA
300 gr sade kek un veya
300 gr un
220 gr toz şeker
50 gr tereyağ
6 adet yumurta
1 adet limon kabuğu rendesi
1-2 çorba kaşığı limon suyu
1 çay kaşığı vanilya
KREMA
500 gr krema
50 gr pudra şekeri
1 çorba kaşığı krema sertleştirici
50 gr süt
SÜSLEME
1 kilo taze vişne
SÜSLEME
10 dal taze saplı vişne
50 gr ganaj çikolata
50 gr damla çikolata

Tarifler

1-PANDİSPANYA: Fırını 180 derecede ısıtın. 20 cm genişliğinde pasta kalıbının içine pişirme kağıdı serin ve sadece alt zemini yağlayın.
2-Yumurtaları ve şekeri 5-10 dakika hacimleşinceye kadar çırpın. Eritilmiş tereyağ, limon kabuğu rendesi ve limon suyunu ilave edin. Elenmiş sade un ve vanilyayı koyun ve 2 dakika daha çırpın.
3-Karışımı pasta kalıbına koyun. 35-40 dakika pişirin. Tel ızgaranın üzerinde soğumaya bırakın. Pandispanyanızı bir gün önceden yapmanızı öneririm.
4-Pandispanyayı pişirirken fırının kapağını açmamaya özen gösterin.
5-Pandisranyayı yatay olarak uzun ekmek bıçağı ile veya tel pasta kesiciyle 2 eşit parçaya kesin. Ben bu pastayı yaparken 1.5 pandispanya kullandım.
6-Pandispanyanızı isterseniz 3 eşit parçaya kesin ya da benim gibi pastanızı 1,5 pandispanyadan ( 3 kat ) yapabilirsiniz.
7-KREMA: Sütü fırça yardımıyla pandispanyaların üzerine sürün. Krema,pudra şekeri ve krema sertleştiriciyi katılaşıncaya kadar çırpın. Dilimlenmiş pandispanyaların arasına, kremayı sürün.
8-Kremanın üzerine çekirdekleri çıkartılmış vişneleri yerleştirin.
9-SÜSLEME: Pastanın üzerine kremayı sürün. Kremayı pastanın üzerine koyun. Ucu tırtıklı pasta süslemenizle, kremayı zevkinize göre süsleyin. Pastanın ortasına saplı taze vişneleri koyun.
10-Pastanın en üst kenarlarına damla çikolata ve ganaj çikolata ile süsleme yapın.
11-Pastayı aynı gün içinde tüketmenizi öneririm. Dondurulmuş vişne çok su bırakıyor. Pastanızı taze vişne ile yapmanızı öneririm.