Malzemeler

PANDİSPANYA
300 gr sade kek un veya
300 gr un
220 gr toz şeker
50 gr tereyağ
4 adet yumurta
1 adet limon kabuğu rendesi
1-2 çorba kaşığı limon suyu
KREMA
500 gr krema
50 gr pudra şekeri
1 çorba kaşığı krema sertleştirici
50 gr süt
6 çorba kaşığı böğürtlen reçeli
SÜSLEME
4 çorba kaşığı confetti pasta süslemesi

Tarifler

1-PANDİSPANYA: Fırını 180 derecede ısıtın. 20 cm genişliğinde pasta kalıbının içine pişirme kağıdı serin ve sadece alt zemini yağlayın. Kalıbın kenarlarını yağlamamaya özen gösterin.
2-Yumurtaları ve şekeri 5-10 dakika hacimleşinceye kadar çırpın. Eritilmiş tereyağ, limon kabuğu rendesi ve limon suyunu ilave edin. Elenmiş sade unu koyun ve 2 dakika daha çırpın.
3-Karışımı pasta kalıbına koyun. 35-40 dakika pişirin. Tel ızgaranın üzerinde soğumaya bırakın. Pandispanyanızı bir gün önceden yapmanızı öneririm. Pandispanyayı pişirirken fırının kapağını açmamaya özen gösterin.
4-Pandisranyayı yatay olarak uzun ekmek bıçağı ile veya tel pasta kesiciyle 2 eşit parçaya kesin. Ben bu pastayı yaparken 1.5 pandispanya kullandım. Pandispanyanızı isterseniz 3 eşit parçaya kesin ya da benim gibi pastanızı 1,5 pandispanyadan ( 3 kat ) yapabilirsiniz.
5-KREMA: Sütü fırça yardımıyla pandispanyaların üzerine sürün. Krema, pudra şekeri ve krema sertleştiriciyi katılaşıncaya kadar çırpın.
6-Dilimlenmiş pandispanyaların arasına önce böğürtlen reçelini sonra kremayı sürün.
7-SÜSLEME: Pastanın üzerine ve kenarlarına kremayı sürün. Kremayı pastanın üzerine koyarken, metal kaşık yardımıyla, gel git hareketleriyle doğal bir görüntü verin.
8-Pastanın kenarlarına confetti pasta süslemesi koyarak süsleyin. Bol şans getirmesi için de pastanın üstüne de confetti pasta süslemesi serpiştirin.