Malzemeler

BİSKÜVİ TABANI
250 gr bisküvi
100 gr tuzsuz tereyağ
2-3 çorba kaşığı badem sütü
KREMA
500 gr süzme yoğurt
200 gr labne peyniri
200 gr şekersiz krema
150 gr toz şeker
2 adet yumurta
1 adet vanilya çubuğu
2 çorba kaşığı buğday unu
1 adet limon kabuğu rendesi
VİŞNE SOS
500 gr taze vişne veya dondurulmuş vişne
2-3 çorba kaşığı pudra şekeri
1 tatlı kaşığı buğday nişastası
YABAN MERSİNLİ SOS
250 gr yaban mersini
2 çorba kaşığı pudra şekeri
1 çorba kaşığı limon suyu
 

Tarifler

1-ALT TABANI: İri çekilmiş bisküvileri, tereyağ ve badem sütü ile karıştırın. Badem sütünüz yoksa normal sütte kullanabilirsiniz.
2-22-23 cm genişliğinde kelepçeli cheesecake tabanına yağlı kağıt serin ve yağlayın. Karışımı kalıba bir bardağın alt tabanı yardımıyla, bastırarak yayın. Kenarlarını 5 cm yüksekliğinde çıkıntı vererek yayın. Buzdolabında 30 dakika bekletin.
3-Fırını 180 derecede ısıtın. Isıtılmış fırında 10 dakika pişirin. Soğumaya bırakın.
4-KREMA: Labne peyniri, krema ve süzme yoğurdu mikserde çırpın. Yumurtayı tek tek ilave edin. Toz şeker ve buğday ununu koyun. Vanilya özünü ortadan ikiye kesin. Bıçağın ters tarafıyla içindeki özü alın. (Vanilya dalını çöpe atmayın. Dondurma yaparken kullanabilirsiniz.) Hepsini pürüzsüz bir kıvama gelene kadar 3-4 dakika çırpın.
5-Bisküvi tabanının üzerine krema karışımını koyun. Cheesecake kalıbını alimiyum kağıtla sarın. Isıya dayanıklı geniş bir kasenin içine kaynatılmış su koyun. İçi su dolu kasenin içine cheesecake kalıbını koyun. Isıtılmış 160 derecelik fırında 60-65 dakika pişirin. Alimiyum kağıdı çıkarın. Soğumaya bırakın.
6-Cheesecake ki 2-3 saat buzdolabında bekletin.
7-YABAN MERSİNİLİ SOS: Yıkanmış yaban mersini küçük bir tencereye koyun. Pudra şekeri ve limon suyunu ilave edin. Kısık ateşte 5-10 dakika kaynatin. Yaban mersini sosun yavaş yavaş renginin değiştiğini görecekciniz. Sos iyice koyu pembe olunca ocağın altını kapatın. Soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra buzdolabında en az 1-2 saat dinlenmesini tavsiye ederim.
8-VİŞNE SOS: Çekirdekleri çıkarılmış vişneyi rododan geçirin. Vişneyi tel süzgeçten geçirin. Bir tencerede süzgeçten geçirilmiş vişneye, pudra şekeri ve buğday nişastasını koyun. Belli bir kıvama gelir gelmez ocağın altını kapatın. Soğumaya bırakın. Soğutulmuş vişne sosu buzdolabına koyun. Vişne sosu kullanmadan önce en az 2-3 saat buzdolabında dinlenmesini tavsiye ederim. Cheesecake üzerine vişne sosu koyun. Üzerine yaban mersini sosu koyun. Yaban mersinli vişneli cheesecake'ki 2-3 saat daha buzdolabında bekletin. Kalıptan çıkartın. Servis yapın.